Harrastamisen Suomen malli

Hyvinvointi ja terveys

Kuva

Harrastamisen Suomen malli ja muut koulun kerhot

Paltamo on saanut rahoituksen Harrastamisen Suomen mallin toteuttamiseen lukuvuodelle 2025–2026 yhteystyössä muiden Kainuun kuntien kanssa. HSM -mallilla halutaan tarjota jokaiselle lapselle ja nuorelle mahdollisuus aidosti mieluisaan ja maksuttomaan harrastukseen koulupäivän yhteydessä ja koulujen tiloissa. Lisäksi harrastuksia ja kerhojä järjestetään kouluilla mm. OKM:ltä saadusta kerhoille suunnatuista hankerahoituksesta. Tavoitteenamme on lisätä harrastusten avulla lasten ja nuorten hyvinvointia.

HSM -malli perustuu lapsilähtöisyyteen: harrastusten tulee olla lasten itsensä toivomia ja heille parhaiten sopivaan aikaan. Järjestettävät harrastukset perustuvat paikalliseen koululaiskyselyyn, jossa kysyttiin lasten ja nuorten mieluisia harrastustoiveita. Paltamossa suosituimpia harrastuksia olivat: kuntosali, jääkiekko, luistelu/taitoluistelu maastopyöräily, parkour, jalkapallo, partio, lentopallo, mopon korjaus, piirustus, maalaus ja kuvataide, eläinkerho, koripallo, metsästys, kalastus/perhonsidontakerho, luonnossa liikkuminen ja kerho, jossa voi kokeilla monia eri harrastuksia ja muu harrastus, josta unelmoin, jonka useammissa vastauksissa nousi esiin Nerf-kerho.

Harrastukset alkavat joustavasti syyskuussa ja loppuvat viimeistään toukokuussa. Koulujen lomaviikoilla toimintaa ei järjestetä. Toiminta tapahtuu koulupäivien yhteydessä koulujen tiloissa tai niiden välittömässä läheisyydessä. Harrastukset ovat osallistujille maksuttomia ja osallistujat on vakuutettu tapaturmavakuutuksella toiminnan aikana. 

Vanhemmat: huomioittehan että odotusajat ovat vapaa-aikaa, jolloin valvontaa ei ole järjestetty ja oppilaat ovat vanhempien vastuulla. Varsinkin pienempien oppilaiden kohdalla on hyvä ohjeistaa, että odotusajalla ollaan rauhassa, tehdään läksyjä tai odotetaan harrastuksen alkua häiriköimättä muiden oppitunteja. Esim. kirjasto ja nuorisotilat ovat käytettävissä aukiolojen mukaan.

Lisätietoja toiminnasta antaa

Härkönen Jenna hyvinvointiaktivaattori

Haluatko tehdä käsitöitä ja askarrella?

Tule mukaan käsityö ja askartelukerhoon tiistaisin 14.05-14.50. Kerho on suunnattu 1-2. luokkalaisille. Kerho alkaa ti 2.9.2025 Korpitien monitoimikeskuksella, kysy kerhotila ilmoittautumisen yhteydessä apulaisrehtorilta. Harrastus on mahdollistettu OKM:n kerhorahoituksella. Kerhoon osallistujille on tarjolla välipala klo 12.45 Korpitien monitoimikeskuksen ruokalassa.

Ilmoittautuminen ja lisätiedot:
Jarno Kaajavirta apulaisrehtori puh: 044 7500 733
 

Tule mukaan leikkimään ja liikkumaan!

Tule mukaan leikki- ja liikuntakerhoon keskiviikkoisin 14.05-14.50 . Kerho on suunnattu 1-3.luokkalaisille. Kerho alkaa ke 3.9.2025 Korpitien monitoimikeskuksella, kysy kerhotila ilmoittautumisen yhteydessä apulaisrehtorilta. Harrastus on mahdollistettu OKM:n kerhorahoituksella. Kerhoon osallistujille on tarjolla välipala klo 12.45 Korpitien monitoimikeskuksen ruokalassa.

Ilmoittautuminen ja lisätiedot:
Jarno Kaajavirta apulaisrehtori puh: 044 7500 733
 

Tule mukaan sporttikerhoon!

1.–6.lk sporttikerhossa pääpainona on erilaiset lajit, joita kokeilemme osallistujien toiveiden mukaan. Uutena lajina harrastuksessa kokeilemme myös Nerf -peliä, joka nousi suosituksi toiveeksi esiin Harrastamisen Suomen mallin lasten ja nuorten kyselyssä talvella 2025. Mukaan tarvitset sisäliikuntavarusteet ja oman juomapullon. Sään salliessa liikumme myös ulkona. Kerhoon osallistujille on tarjolla välipala klo 12.45 Korpitien monitoimikeskuksen ruokalassa.

Sporttikerho 1.-6.lk torstaisin klo 14-15 Korpitien monitoimikeskuksen liikuntasali. Ilmoittaudu harrastukseen tästä. Harrastus on harrastamisen Suomen mallin harrastus. HUOM!! Harrastuksen aloitus siirtyy 4.9 --> to 11.9.2025 koulun yleisurheilukisoista ja niihin liittyvistä aiemmista koulukyydityksistä johtuen. 

Yhteyshenkilö:

Karri Hentilä 
Kajaanin haka
valmennuspaallikko@kajaaninhaka.fi 
p. 040 5343 049

Kiinnostaako sinua lautapelit ja liikuntaleikit!

Tule mukaan torstaisin 13.05-14.45 liikuntaleikit ja lautapelit -kerhoon. Kerho on suunnattu 1.-6. luokkalaisille. Huom! Kerho alkaa to 11.9.2025 Korpitien monitoimikeskuksella kysy kerhotila ilmoittautumisen yhteydessä apulaisrehtorilta. Harrastus on mahdollistettu OKM:n kerhorahoituksella. Kerhoon osallistujille on tarjolla välipala klo 12.45 Korpitien monitoimikeskuksen ruokalassa.

Ilmoittautuminen ja lisätiedot:
Jarno Kaajavirta apulaisrehtori puh:044 7500 733
 

Tervetuloa pelailemaan!

Tule mukaan yläkoululaisten pelihetkeen perjantaisin klo 15-16 Korpitien monitoimikeskuksen salissa. Pelataan monipuolisesti erilaisia pelejä.Ilmoittaudu suoraan ohjaaja Tuukalle paikanpäällä Korpisalissa.

Ohjaajana toimii Tuukka Härkönen puh:  045 694 2233

Harrastus on harrastamisen Suomen mallin harrastus. Kerhoon osallistujille on tarjolla välipala klo 12.45 Korpitien monitoimikeskuksen ruokalassa, ilmoita ohjaajalle ensimmäisellä kerralla syötkö välipalaa. Harrastus alkaa pe 5.9.2025.

Vastuuhenkilönä toimii Anu Niskanen, Paltamon 4H-yhdistys puh: 044 087 1303

Tule mukaan 0.-2. lk liikuntakerhoon ma klo 13-14 Kontiomäen koululle!

Liikuntakerhossa pääpainona on erilaiset lajit, joita kokeilemme osallistujien toiveiden ja sään mukaan. Mukaan tarvitset sisäliikuntavarusteet ja oman juomapullon. Sään salliessa liikumme myös ulkona. Kerho alkaa ma 1.9.2025 klo 13-14. Kerho on suunnattu eskarista toiseen vuosiluokkaan ja se mahdollistetaan OKM:n kerhorahoituksesta. Harrastukseen osallistujille on tarjolla välipala. 

Ilmoittaudu harrastukseen suoraan ohjaajalle. 

Yhteyshenkilö/ohjaaja:
Iiris Tikkanen opettaja
044 7500 954
iiris.tikkanen@paltamo.fi

Kiinnostaako sinua käsillä tekeminen?

Harrastuksessa maalaillaan, muovaillaan ja tehdään oman näköisiä teoksia. Harjoitellaan tekemään erilaisista materiaaleista taidetta.

Kokeilemme mm. massat: das massa, muovailuvaha, betoni. Maalit: (pensseli, spray, telalla) levitettävien maalien mahdollisuudet. Myös puusta valmistettavat taiteen tekemisen mahdollisuudet huomioidaan. Harrastus on keskiviikkoisin klo 14.00-15.00 3.-6. luokkalaisille. 

Tule mukaan innostavaan kerhotoimintaan Kontiomäen koululle. Kerhoon osallistujille on tarjolla välipala ennen kerhoa. Harrastus on harrastamisen Suomen mallin harrastus.

Ilmoittaudu harrastukseen suoraan ohjaajalle. 

Yhteyshenkilö/ohjaaja:
Pasi Kortelainen
Jormuan Tarmokkaat Urheilijat ry
pasikortelainen@hotmail.com
p. 044 3279 715

Tule mukaan sporttikerhoon!

Alakoululaisten sporttikerhossa pääpainona on erilaiset lajit, joita kokeilemme osallistujien toiveiden mukaan. Harrastuksessa liikutaan ja pelaillaan ulkona ja sisällä. Kokeilemme monipuolisia yhdistelmiä eri lajeista ja harrastuksesta saat kokeilemisen arvoisia kokemuksia. Kokeilemme myös Nerf -peliä, joka nousi suosituksi toiveeksi esiin Harrastamisen Suomen mallin lasten ja nuorten kyselyssä talvella 2025.

Mukaan tarvitset sisäliikuntavarusteet ja oman juomapullon. Sään salliessa liikumme myös ulkona. 3.-6.lk sporttikerho torstaisin klo 13-14 Kontiomäen koululla. Kerhoon osallistujille on tarjolla välipala ennen kerhoa. Harrastus on harrastamisen Suomen mallin harrastus. Harrastus alkaa to 4.9.2025.

Ilmoittaudu harrastukseen suoraan ohjaajalle. 

Yhteyshenkilö/ohjaaja:
Pasi Kortelainen
Jormuan Tarmokkaat Urheilijat ry 
pasikortelainen@hotmail.com
p. 044 3279 715

Paltamossa on tarjolla myös muita 
vapaa-ajan toimijoiden harrastuksia:

  • Ma klo 16-17.30 kokkikerho Korpitien koululla, kotitalousluokassa 7-12v lisätiedot: Anu Niskanen 4H p. 044 0871 303
  • Ma klo 17-18.30 4H-kerho Kontiomäessä Kontiomäen koululla  7-12v lisätiedot: Anu Niskanen 4H p. 044 0871 303

  • Ti klo 13-14.30 seurakunnan välipalakerho 1-2lk seurakuntakeskus, Muksula, lisätiedot Paltamon seurakunta Sari Mikkonen p. 044 597 4766 ja internetsivut
  • Ti klo 16-17.30 metsä aiheinen kerho Korpitien koululla, kotitalousluokassa 7-12v lisätiedot: Anu Niskanen 4H p. 044 0871 303
  • Ti klo 16-17 Seurakunan pajakerho Kontiomäen seurakuntakoti lisätiedot Paltamon seurakunta Sari Mikkonen p. 044 597 4766 ja internetsivut 
  • Ti klo 17-18 10-12v Partio, lisätiedot Virva Saastamoinen Vaarojen vaeltajat p. 0440 672 696

  • Ti klo 18-19 7-9v Partio, lisätiedot Virva Saastamoinen Vaarojen vaeltajat p. 0440 672 696

  • Ke klo 15-16.30 4H -kerho Korpitien koululla kotitalousluokassa 7-12v lisätiedot: Anu Niskanen 4H p. 044 0871 303

Korpisalin muita varattuja vuoroja pääset tarkastelemaan täältä. Harrastuksiin liittyen ota yhteys toimintaa järjestävään tahoon.